تولید سرامیک پرسلان آنتی باکتریال در کارخانه راک سرامیک

عوامل باکتریایی تهدید بزرگی برای سلامت عمومی در سراسر جهان به شمار می‌روند. باکتری­ها می­توانند در سطوح مختلف رسوب کنند و تکثیر شوند. در سال های اخیر عفونت‌های انسانی، مانند عفونت باکتریایی بیماری‌زا، به ویژه کووید 19، عامل اصلی مرگ و میر بوده است. علاوه بر این، برای مقابله با این تهدید، به طور معمول آنتی بیوتیک­ها به طور گسترده در دوزهای زیاد برای درمان عفونت باکتریایی استفاده می­شوند. با این حال، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده اغلب در بسیاری از موارد کمتر مؤثر یا حتی بی‌اثرند، که می‌توان آن را به افزایش مقاومت دارویی نسبت داد. در نتیجه، افزایش تعداد باکتری‌های مقاوم به چند دارو، یکی از مسائل چالش‌ برانگیز در مواجهه با سلامت عمومی جهانی می­باشد. 

 

 

بر این اساس، متخصصان بهداشت جهانی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری­های ویروسی و باکتریایی، در سال­های اخیر بیشتر به سمت راهکارهای پیشگیرانه رفته­اند. در واقع این متخصصان بخش عمده­ای از تلاش­های خود را معطوف به طراحی راهکارهای پیشگیرانه از بروز بیماری­ها و انتقال باکتری­ها کرده­اند، چرا که در صورت بروز یک بیماری، کنترل و جلوگیری از شیوع آن کاری بسیار سخت و گاهی غیرممکن خواهد بود. در این راستا یکی از راهکارهای پیشگیرانه، نظافت محیط و ایجاد محیط عاری از پاتوژن­هاست. یکی از عواملی که باعث ایجاد بیماری در انسان می­شود، سطوح آلوده از جمله دیوارها، کف و دیگر فضاها و تجهیزات ساختمان می­باشد که با لمس آن­ها انتقال باکتری به بدن انسان صورت می­گیرد.

بنابراین اگر بتوان با استفاده تکنولوژی­های نوین، مواد ضد باکتری و ضد عفونت جدیدی تولید کرد که با کاربرد آن­ها در سطوح مختلف ساختمان، از تکثیر باکتری­ها و ویروس­ها جلوگیری نمود، راهکار پیشگیرانه خلق شده است. وقتی صحبت از کاربرد مواد ضد باکتری و ضد عفونت در سطوح مختلف ساختمان می­شود، دامنه کاربرد این مواد در ساختمان­های مختلف با کاربری­های متنوع موضوعیت می­یابد. با این تعریف توسعه عوامل ضد میکروبی و ضد باکتریایی دامنه کاربردی بسیار وسیعی از صنعت ساختمان، صنایع غذایی، خدمات بهداشت و درمان، خدمات آموزشی و ... خواهد داشت.

کارخانه راک سرامیک ایران با سال­ها فعالیت در حوزه تأمین سرامیک مورد نیاز بیمارستان­ها و تجربه تأمین سرامیک بیش از 70 بیمارستان کشور در سال­های اخیر، در تعامل با کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران این صنعت، خلأ حضور محصولات پوشش کف و دیوار با خاصیت آنتی باکتریالی را تشخیص داده و به عنوان یک پروژه برای تیم تحقیق و توسعه خود تعریف نمود. هدف از این پروژه تولید سرامیک پرسلان آنتی باکتریالی بود که علاوه بر دارا بودن ویژگی­های سرامیک­های پرسلان (مانند جذب آب نزدیک به صفر، مقاومت خمشی و سایشی بالا و ...)، دارای خاصیت آنتی باکتریالی مادام العمر نیز باشد. خوشبختانه پس از ماه­ها تلاش تیم تحقیق و توسعه، هدف مورد نظر محقق شد و برای اولین بار در ایران سرامیک آنتی باکتریال واقعی با طول عمر نامحدود در این کارخانه تولید شد. منظور از سرامیک آنتی باکتریال واقعی، سرامیکی است که در فرایند تولید، آنتی باکتریال می­شود و به همین دلیل این خاصیت خود را به صورت مادام العمر حفظ می­نماید.

سرامیک­هایی که در حال حاضر با نام سرامیک آنتی باکتریال در بازار وجود دارند، علاوه بر مسائلی مانند قیمت بالای آن­ها، با یک مشکل بزرگ رو به رو هستند و آن از دست دادن قابلیت آنتی باکتریالی پس از گذشت مدتی زمان است. از آنجا که این سرامیک­ها پس از فرایند تولید (پس از اعمال لعاب و پخت)، با اضافه شدن یک لایه نازک آنتی باکتریال بر سطح آن­ها، آنتی باکتریال می­شوند، خاصیت خود را پس از مدتی از دست می­دهند. این در حالی است که سرامیک­های آنتی باکتریال راک سرامیک، در فرایند تولید، آنتی باکتریال می­شوند و به همین دلیل خاصیت خود را به گواه آزمایشات مراکز ذیصلاح، برای مدت نامحدود حفظ می­نمایند، علاوه بر اینکه از نظر قیمتی نیز تفاوت زیادی با سرامیک­های پرسلان معمولی ندارند. 

 

سرامیک‌های آنتی باکتریال تولید شده در کارخانه راک سرامیک ایران با توجه به دارا بودن یک پوشش هیبریدی نانوکامپوزیتی در لعاب، منحصر به فرد بوده و قادر به مقابله با انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها است. این سطح پوشش هیبریدی نانوکامپوزیتی حاوی موادی است که از نظر فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی تکثیر میکروارگانیسم‌های خطرناک را مهار یا کاهش می‌دهد. به علت کاربرد مواد نانو هیبرید استفاده شده در ساخت این محصول، سرامیک­های آنتی باکتریال تولید شده مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه و خط و خش از خود نشان می­دهند.